Лоша новина за пенсионерите: Ето истината за увеличението на пенсиите
Лоша вест за пенсионерите: Ето истината за нарастването на пенсиите. Инфлацията изяжда приходите на хората, въпреки и увеличени, а това се отразява най-тежко на пенсионерите в България.
В годините с висока инфлация стоките нарастват всеки месец, а пенсиите се усилват чак от средата на годината. Инфлацията изяжда приходите на хората, въпреки и увеличени, а това се отразява най-тежко на пенсионерите в България.
У нас повишаването е колкото междинното за Евросъюзa. Това регистрират последните данни на Евростат.
Годишната инфлация в страната ни през юли е 2,8% – тъкмо толкоз, колкото е и междинната за страните от Европейски Съюз. Най-малко повишаване на стоките и услугите е регистрирано във Финландия, Латвия и Дания – към и под %.
На другия полюс са страни с по-висока инфлация като Румъния, Белгия и Унгария, където тя доближава и над 5 на 100. Въпреки че в този момент у нас инфлацията е ниска, до неотдавна тя беше със обилни размери.
Доходност от пенсионните фондове
Според икономисти доходността от пенсионните фондове не съумява да догони повишаването на живота в дълготраен проект.
По-големите суми, които заплаща страната като част от пенсиите, също не могат да компенсират елементарно скока в цените.
„ Генерално по-скоро динамичността е в интерес на инфлацията изключително на фона на натрупалите се към 40% след пандемията от ковид “, споделя Адриан Николов, икономист в Института за пазарна стопанска система.
Христо Христов е пенсионер над 15 години и споделя, че нарастванията на пенсията, които е получил през последните години компенсират инфлацията, само че животът към този момент e много по-скъп. „ Нещо, което купувах като размер за храна, струваше – 35-36 лв., а в този момент е към 60 лв. “, показва той пред бТВ.
Синдикатите регистрират, че пенсионният модел би трябвало да се промени, с цел да има повече правдивост и по-високи пенсии.
„ Човек, който се обезпечава на най-малък застрахователен приход 40 години, ще получи пенсия на 65 години. Тя ще е някаква минимална, въпреки че осигурителния му принос няма да е задоволителен за минималната пенсия.
Човек, който 14 години и 11 месеца се е осигурявал на оптимален застрахователен приход, ще има по-голям застрахователен принос, само че той ще се пенсионира на 67 години с понижена пенсия – това е парадокс “, акцентира в изявление за бТВ Димитър Манолов от КТ „ Подкрепа “.
От Националния статистически институт регистрират, че след последното нарастване от юли тази година междинният месечен размер на пенсията за застрахователен стаж и възраст е над 1030 лева, като за година е повишен със 123 лв..
Как се прави сметката
Размерът на пенсията за застрахователен стаж и възраст се дефинира, като приходът, от който се пресмята пенсията, се умножи със сумата, формирана от:
По 1 % за пенсии, отпуснати с начална дата до 31.03.2009 година, по % 1,1 на 100 за пенсии, отпуснати с началната дата от 01.04.2009 година до 31.12.2016 година, за отпуснатите от 01.01.2017 година до 31.12.2017 година с 1,126 на 100, за отпуснати от 01.01.2018 година до 31.12.2018 година с 1,169 на 100, за отпуснатите с начална дата от 01.01.2019 година до 24.12.2021 година в това число с 1,2 на 100 за всяка година застрахователен стаж и съответната пропорционална част от % за оставащите месеци застрахователен стаж.
За пенсиите отпуснати с начална дата след 24 декември 2021 година приходът, от който се пресмята пенсията, се умножава с % 1,35 за всяка година застрахователен стаж без преобразяване и съответната пропорционална част от този % за месеците застрахователен стаж без преобразяване, и с 1,2 за всяка година застрахователен стаж и съответната пропорционална част от този % за месеците застрахователен стаж – за осигурителния стаж, представляващ разлика сред общия застрахователен стаж, зачетен на лицето, и стажа без преобразяване.
Лицата, придобили право на пенсия по общия ред (по член 68, алинея 1 и 2 от КСО), които не престават да работят след датата на придобиване на правото, без да им е отпусната персонална пенсия, за всяка година застрахователен стаж след тази дата процентът е 3, а от 1 януари 2012 година – 4, и съответната пропорционална част от тези проценти за месеците застрахователен стаж.
Процентът за всяка година застрахователен стаж след датата на придобиване на правото по член 68, алинея 1 и 2 от КСО се дефинира за автентичен застрахователен стаж без преобразяване, добит след 31 декември 2006 г.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ